Kasvatusest

Mina olen Heleri Haiba ning olen pisikese tuhkrukasvatuse Valgetuhkur looja ja omanik. Kasvatus Valgetuhkur on Eesti Tuhkrute Liidus registreeritud 2007. aastal, kuid tuhkrud on mul olnud alates 2004. aastast ning kasvatamisega tegelen alates 2005. aastast. Kuna tegemist on hobiga, siis aastaringselt meil kutsikaid saadaval ei ole.

Alustasin sooblite tuhkrute aretamisega, kuid nüüdseks on see jäänud kõrvalharuks. Süda ja hing kuulub šokolaadidele ja šampanjadele tuhkrutele. Panen rõhku standardsetele sugupuudele (eksootiliste värvustega tuhkruid me üldjuhul aretuses ei kasuta).
Hobi sai alguse esimesest tuhkrust nimega  TIKKER,  kes muutis terve meie pere elu. Tikker oli ema kahele pesakonnale kutsikatele.

Valgetuhkrust on kutsikaid ostetud nii Lätti, Leetu, Soome, Rootsi, Taani ja Tšehhi.

Tuhkrute aretamises on mul mitu eesmärki, peamised on tuhkru hea iseloom, tervis ning lisada Eesti tuhkruliinidele võõrast verd. Shampanja/shokolaadi värvi tuhkrute aretuses püüan säilitada ja aretada puhtaid värviliine, st et ei sega neid sooblitega. Soobleid variatsioone kasutan mõnikord uue liini saamiseks. Seda kõike jälgin isaste valikul ja aretusemaste importimisel. Hindan tuhkrute juures harmoonilisust, tugevat tüüpi, häid proportsioone. Tuhkru üldine välimus on aretuses oluline. Kasutan palju Venemaa päritoluga liine, sest nende iseloomud on suurepärased ja lemmiku puhul on iseloom väga oluline faktor.

Teadmisi tuhkrutest ammutan põhjatutest Interneti avarustest, raamatutest ning kogenud kasvatajatelt üle maailma. Praeguseks on mul üle 10 aasta kogemust nii tuhkrute pidamisel kui ka kutsikate kasvatamisel. Meie kodust on laia ilma rännanud üle 100  tuhkrukutsika.

Meie kasvatuse tuhkrud ja paljud järglased on osalenud erinevatel tuhkrunäitustel ja saanud ekspertide poolt hinnanguid ning auhindu.

Olen ka tuhkrunäituste kohtunik ning hinnanud tuhkruid näitustel Eestis, Soomes, Rootsis, Norras, Venemaal, Lätis, Taanis.

Olen MTÜ Eesti Tuhkrute Liidu juhatuse liige ja üks asutajatest.

Heleri Haiba

mina_nunnudega